Az ebédszünet hatása a munkára
A munka közbeni esztelen ételnyelés gyakori „indoklása” a következő:
"Túl elfoglalt vagyok."
– Be kell fejeznem egy jelentést.
– Túl sok dolgom van.
– Annyira le vagyok maradva.
– Ezt fel kell készítenem egy ma délutáni találkozóra.
"A postaládám nagyon megtelt."
Hallottad már magadtól ezeket a kijelentéseket? Mindannyiunknak vannak ilyen kifogásai, amikor a nehéz munka közben úgy érezzük, nem tudunk mást tenni, csak folytatni a munkát, hisz nincs, aki megcsinálja helyettünk. Néhány érdekes kutatás azonban már foglalkozott a témával és azt kutatták, hogy miként hat az emberi produktivitásra a megfelelő ebédszünet betartása.
Hogyan legyünk produktívabbak?
Átlagosan a legtöbb munkahelyen 30 percnyi ebédszünetet kapunk, az emberek még emellett 28 százalékban továbbra is az íróasztaluk mellett étkezik és 33 százalék akár ki is hagyja az ebédet hetente egyszer vagy többször is! 10 százalék, aki dolgozik az ebédszünetben. 7 százaléka az embereknek átlagosan nem munkahelyi tevékenységekre fordítja, például telefonál, adminisztrációt vagy személyes ügyeket intéz, esetleg elvégzi a napi bevásárlást. Azonban ezeknek a százalékoknak a magas arányáért leginkább a vállalati kultúra a felelős, amely közre játszik ahhoz, hogy az alkalmazottak az íróasztaluknál ebédeljenek. Sok munkahelyen az, hogy valaki az íróasztalánál ül, fontos mutatója a munkája iránti elkötelezettségének.
De teljesen egyértelmű, hogy az így dolgozó emberek nem a legproduktívabbak. Nem a legkreatívabbak. Nem a legkommunikatívabbak. És hosszú távon a legjobb személyzet távozik. Ez egy nagyon rövid távú mutatója a produktív munkahelynek, összetéveszteni azzal, hogy nem ebédelünk, és minden jól megy.
Miért fontos tehát ebédszünetet tartani?
- Töltsük fel agyunk kapacitását – ha időt adsz agyadnak a pihenésre és a feltöltődésre, nő a megküzdési képesség, csakúgy, mint az érzelmi intelligencia, döntéshozatali készség, memória és a fókusz.
- Javítsuk a fizikai egészséget – ha kilépsz a munkából és táplálod a tested, javítod az emésztést, befolyásolod a vérnyomást és javítod az alvást.
- Stresszkezelés – lehetetlen, hogy bárki a nap minden percében dolgozzon anélkül, hogy végül kiégne. A szünetek nagymértékben befolyásolják a munkahelyi és élethelyzeti stressz kezelésének képességét. Ha korai megbeszélésed van, vagy egyszerűen nem tudsz szembesülni az evéssel, mielőtt kirohansz az ajtón, akkor egy turmix a tökéletes reggeli társ.
- Növeld a délutáni energiaszinted – ha azt tapasztalod, hogy 14-15 óra között csökken az energiád, akkor az ebédszünet komoly változást hozhat abban, hogy hogyan érzed magad, és mennyi munkát végzel a délután folyamán.
- Élvezet – minden harmadik ember, azt mondja, hogy az ebédszünet kellemesebbé teszi a napját. Ha a szakemberek élvezik a munkájukat, az boldogabb, termelékenyebb munkahelyhez vezet.
Tehát mindenképp megéri munka közben egy kis szünetet tartani, és a legjobb, ha ezt együtt teszitek a csapattal! Ugorjatok ki a sarki étkezdébe vagy a plázába, ha szélesebb választékra vágytok. A Mom Park étterem téren is bővelkedő kínálatban részesíthet titeket például!