Mi is az a steak?
Steaknek nevezik azt a marhaszeletet, mely pácolás vagy más előkészület nélkül hirtelen kisüthető. Ma már nem csak marhahúst használnak, sertésből, de még halból is készítenek steaket (más kérdés, hogy egy halsteak meg se közelíti a klasszikust ízvilágban). Marhahúsból sem jó mindegyik, kifejezetten húsmarhák húsát lehet így elkészíteni, azonban hazánkban főként tejmarhákat tartanak. Ezért aztán egy jó steakhez a legjobb skót, argentin, vagy francia húst vásárolni.
Hol érdemes a steaket választani az étlapról?
Mivel nem mindegy, hogy milyen húsból készítik, nem lehet minden étteremben ilyen fogást rendelni. Ha mégis fent van az étlapon, érdemes megkérdezni, hogy milyen hús, és az honnan származik, ebből ugyanis megtudjuk, hogy valódi steak-e.
A legbölcsebb az, ha steakhouse-ba megy, ha valaki ilyen ételt szeretne. Egyre több a jó steak étterem Budapest-szerte, így egyáltalán nem nehéz hozzájutni egy finom szelet húshoz, megfelelően elkészítve.
Milyen módokon készítik el?
Többféle elkészítési módja van a steaknek, attól függően, ki mennyire puhán szereti. A raw esetében nyers húsról van szó, a seared steaknél csak a hús felső pólusait sütik meg, alatta a hús nyers és hideg marad (ezt nevezik véres steaknek). A rare elkészítési módkor a felszín szürkésbarna, a belsőrész vörös, de átmelegedett. A medium rare felülete barna, belseje világos piros, a mediumnál a felület barna, a belső forró és rózsaszín, a medium well done esetében pedig a hús közepe az, ami rózsaszín. Végül pedig van az overcooked elkészítési mód, ekkor a felület majdhogynem kormos, belül pedig jó ropogós.
Kinek nem ajánlott ez az étel?
Ez az étel nem egy diétás fogás, ezért azok számára, akik számontartják, miből mennyit ehetnek, nem a legjobb választás. Ugyancsak nem ajánlott magas koleszterinnel rendelkező embereknek sem, mert meglehetősen zsíros. Ez az étel az igazi húsimádók számára testesíti meg a tökéletes étket, akik akár magában is örömmel tudnak elfogyasztani egy nagy, szaftos hússzeletet.