A szervezet és a víz
A szervezetben lévő víz úgynevezett vízterekben oszlik meg. Sejteken belül található a szervezet vízkészletének mintegy 66 százaléka, 34 százaléka pedig sejten kívüli vízterekben, nevezetesen a vérplazmában és a sejtek közötti állományban helyezkedik el.
A víz a sejtek egyik fő alkotórésze, emellett számtalan biokémiai folyamat kiindulási és végterméke, egyben oldószer, vivő anyag, hőtároló és hűtő folyadék. Lehetővé teszi a vérkeringést, és befolyásolja a vér összetételét. Biztosítja a megfelelő vérnyomást, részt vesz az emésztési és felszívódási folyamatokban, a salakanyagok kiválasztásában. Segíti a test hőmérséklet szabályozását és az egészséges sav-bázis egyensúly megtartását.
A csapvíz, gyógyvíz, ásványvíz, forrásvíz
Legjobb szomjoltó a tiszta víz, ízét az oldott ásványi anyagok adják. Emberi fogyasztásra a természetes ásványvizek, a gyógyvizek, a forrás- és csapvíz egyaránt alkalmasak. Az ásványvizek a szervezet folyadék- és ásványisó-pótlását egyaránt szolgálják, hiszen olyan nyomelemeket tartalmaznak, amelyek a szervezet számára könnyen feldolgozhatók és beépíthetők. Ilyenek a kalcium, magnézium, kálium és nátrium, továbbá klór, vas, cink, foszfor, fluor, jód, szilícium. A természetes vagy hozzáadott szénsavtartalom pedig tovább növeli az üdítő hatásukat. Az ásványvíz kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy a termék minél kisebb – 20 mg/l alatti – nátriumtartalmú legyen, mert emelkedett vérnyomás esetén a magasabb nátriumtartalmú ital fogyasztása nem ajánlott.
A gyógyvíz olyan ásványvíz, amelynek orvosilag bizonyítottan gyógyhatása van. A gyógyvizek lehetnek hidegek és melegek, fürdésre és ivásra egyaránt alkalmazhatók. A gyógyvizek nem fogyaszthatók napi rendszerességgel! A forrásvíz mélyen fekvő rétegekből származik, és szigorú előírások szerint helyben palackozzák. A csapvíz föld alatti, felszíni vagy forrásvíz, melyet szűréssel és tisztítással készítenek elő, mielőtt a vezetékbe kerül. A megfelelő minőség érdekében többféle fizikai, kémiai és mikrobiológiai kezelésen esik át.
A szikvíz, más néven szódavíz szénsavval telített, kifogástalan ivóvíz. Feltalálója Jedlik Ányos, így hungarikumnak tekinthető. A szénsavas italok fogyasztása nem ajánlott gyomorsavtúltengés, gyomorfekély vagy puffadás esetén.
Kényeztető víz
A vizet nem csak fogyasztjuk, bizony bele is megyünk. Az egyik legjobb módja a lazításnak, a stressz csökkentésének, eltölteni némi időt például egy pezsgőfürdőben. Kültéri jacuzzi vásárlás esetén különösen hangulatossá lehet tenni az amúgy is nagyszerű kikapcsolódást – egy szép környezettel, egy pohár borral és a csillagokkal az égen!